Nápoje

SakePivo

bylo poprvé exportováno do Japonska na konci devatenáctého století a nyní se stalo velice oblíbeným nápojem. Největší pivovary jsou Kirin, Asahi, Sapporo a Suntory. Plechovka piva stojí od 120 jenů (třetinka) až po cca 1 500 jenů – několikalitrové plechovky. V barech a hospodách se jeho cena pohybuje od 300 do 400 jenů. Nám Čechům zdejší pivo moc chutnat nebude, neboť nemá říz a je téměř bez chuti, ale dá se na něj časem zvyknout.


Saké

neboli rýžové víno, je tradičním japonským nápojem. Saké má svoji specifickou chuť, která pravděpodobně na první pokus zaskočí. Existuje ho spousta druhu – základní rozdělení je na kouřové, surové a čisté, které je nejbělejší a dá se podle kvality rozdělit do dalších třech stupňů. Kvalita je důležitým ukazatelem pro saké, protože po vypití i nevelkého množství nepříliš čistého saké Vás bude nepříjemný bolehlav sužovat po celý následující den. Saké se podává teplé (atsukan) – převážně v zimě anebo studené (reishu). Obsahuje zhruba okolo sedmnácti procent alkoholu.


Sóču

Čaj konviceje alkohol oblíbený mezi nižšími vrstvami obyvatelstva. Obsahuje okolo třiceti procent alkoholu a vyrábí se z obilovin nebo brambor. Litrové balení přijde na zhruba 800 jenů.


Víno a whisky

V Japonsku se vyrábí také několik druhů vín, avšak jejich cena není nijak lidová – pohybuje se nad 1 000 jenů pro nejlevnější vína. V supermarketech najdeme i importovaná vína, především z Evropy a Austrálie, jejichž cena se pohybuje také zhruba okolo 1 000 jenů. Domácí víno nijak výraznou nebo valnou chutí nevyniká. Poměrně nenákladnou alkoholovou investicí je v Japonsku whisky, která se dováží z Evropy a USA.


Zelený ČajNealkoholické nápoje

Většinu nealkoholických nápojů lze v Japonsku nalézt v nepřeberném množství nápojových automatů, které jsou opravdu na každém rohu. Cena nápojů se pohybuje okolo 120 jenů.


Káva

v kavárnách (kissaten) je poměrně drahou záležitostí. Stojí okolo 500 jenů za šálek, místy i okolo 1 000 jenů. Oproti tomu v restauracích rychlého občerstvení je mnohem levnější. V nápojových automatech nebo v supermarketech stojí okolo 120 jenů, ale je nepříjemně sladké. Kafe se podává buď s mlékem, nebo s citronem.


Čaj

Zatímco v Evropě jsme zvyklí pít především černý čaj, v Japonsku je většina čajů zelených s velkým množstvím vitamínu C a kofeinu. Při čajovém rituálu se používá práškový čaj (matcha), který se pije i s pěnou. Nejběžnější čaj je o-cha, což je zelený listový čaj. V restauracích se většinou prodává hnědý čaj zvaný bancha. Japonský čaj není pro Evropany napoprvé příliš chutný, ale je to čaj nesmírně zdravý a říká se, že je dobrou prevencí rakoviny.
Přidejte komentář k tomuto článku